Listopad 2008
pierwsze wspólne spotkanie w Polsce
W dniach 6 – 10 listopada odbyła się pierwsza robocza wizyta nauczycieli partnerskich szkół w naszym gimnazjum. Z Alginet w Hiszpanii odwiedziła nas Carolina i Carme. Z Leonforte na Sycylii przybyli do nas: Maurizio Lomonaco – dyrektor szkoły oraz nauczyciele: Concetta, Basilio, Conetta i Dario. W czasie tej wizyty pracowaliśmy wspólnie nad realizacją zadań projektowych. Odwiedziliśmy instytucje współpracujące z nami w realizacji projektu. Nasi goście zapoznali się z działalnością naszej szkoły, zwiedzili Tarnobrzeg i zostali przyjęci przez władze miejskie.
Dzień 1 – spotkanie robocze, praca nad projektem.W pierwszym dniu wizyty odbyło się spotkanie robocze, w czasie którego rozmawialiśmy o naszym projekcie. Uzgodniliśmy szczegóły dotyczące realizacji poszczególnych zadań oraz sposobu prezentacji wyników i rezultatów pracy.
Dzień 2 – zwiedzanie naszej szkoły, zwiedzanie Tarnobrzega oraz spotkanie z władzami miasta. W drugim dniu pobytu goście zwiedzali naszą szkołę. Uczniowie z klasy językowej zapoznali gości z działalnością szkoły i z najważniejszymi wydarzeniami roku szkolnego. Przedstawili specjalnie przygotowaną prezentację o naszej szkole. W tym dniu goście zostali przyjęci w Urzędzie Miejskim w Tarnobrzegu, gdzie spotkali się z Wiceprezydentem Miasta Tarnobrzeg oraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji UM. Goście otrzymali z rąk pana prezydenta upominki związane tematycznie z naszym miastem. Odbyło się też spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM. Pani naczelnik opowiedziała o pracy wydziału i działaniach związanych z ochroną środowiska. Przedstawiła też przepisy prawne dotyczące kwestii wycinania drzew w naszym kraju, nasi goście opowiedzieli jak wygląda ten problem w ich krajach. Po południu wspólnie zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki naszego miasta.
Dzień 3 – wizyty robocze w Zakładach Chemicznych „Siarkopol”, Kopalni Machów, oraz w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego. W trzecim dniu wizyty realizowaliśmy wspólnie zadania związane bezpośrednio z tematyką naszego projektu. Zwiedziliśmy tereny byłej Kopalni Machów, gdzie zapoznaliśmy się z działalnością tej kopalni od momentu jej powstania aż do likwidacji i utworzenia jeziora rekreacyjnego. Spotkaliśmy się z pracownikiem Zakładów Chemicznych „Siarkopol”, który opowiedział o pracy zakładu na przestrzeni lat, jego produktach oraz wpływie na środowisko. W tym samym dniu odbyło się spotkanie z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Tam dowiedzieliśmy się o tym, jakie zjawiska żywiołowe występują na naszym terenie i jak sobie z nimi radzimy. Obejrzeliśmy prezentację dokumentującą powódź na naszym terenie w 2001 roku. Nasi goście podzielili się z nami informacjami o tym , jakie klęski żywiołowe występują w ich krajach.
Dzień 4 – wyjazd na wycieczkę do Warszawy. Na zakończenie wizyty pojechaliśmy wraz z całym gronem pedagogicznym na wspólną wycieczkę do Warszawy. Stąd, następnego dnia, nasi goście wyruszyli w drogę powrotną.
Dzień 5 – zakończenie wizyty. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się wszyscy na lotnisko, gdzie pożegnaniom nie było końca …